Zekâ Bulmacası Rubik Küpü

Rubik Küpü (bir diğer adıyla Zekâ Küpü), 1974 yılında Macar heykeltıraş ve mimar Erno Rubik’in icat ettiği bulmacadır. Hareketli, renkli yüzeylerden oluşan ve genellikle plastikten yapılmış bir küptür.

2007 yılına kadar 300 milyon adet satan bu zekâ küpü dünyanın en çok satan oyuncağı olarak bilinir.

Rubik Küpü dört farklı biçimde piyasaya sürülmüştür. Bunlar: Mini Rubik Küpü, Standart Küp, Rubik’in İntikamı ve Profesörün Küpü’dür.

Standart küp olan 3×3×3’lük modelin her yüzünde 9 kare vardır. Toplam alanı 54 karedir ve hacmi 26 birim3’tür. Küpün yüzeyindeki kareler kırmızı, turuncu, yeşil, beyaz, sarı ve mavi olmak üzere 6 farklı renkten oluşur ve bulmaca çözüldüğünde küpün her yüzü tek bir renge ait olur.

7’den 70’e herkesin evinde bulunan bu Zekâ Küpleri sabrınızı zorlarken aynı zamanda zekânızın gelişimine de katkı sağlar.

Rubik Küpü’nü bu kadar popüler yapan şeylerden biri ise hiçbir kuralını bilmeden direk olarak oynanabilmesidir. Bu eğlenceli zekâ aktivitesini çözmeye başlamadan önce kurcalamak bile oldukça zevkli. Bu zekâ küpü hakkında birçok yarışması da yapılmıştır.

Birbirinden bağımsız şekillerde Rubik Küpü’nün birçok çözüm yolu bulunmuştur. En bilinen yöntem David Singmaster tarafından keşfedilmiş ve 1980’de “Rubik’in Sihirli Küpü Üzerine Notlar” adlı eseriyle yayınlanmıştır. Bir çözümde küp aşama olarak ilerliyordu. Öncelikle üst, sonra orta, en son olarak da alt seviye çözülüyordu.

Rubik Küpü’nü oldukça hızlı çözebilmek için hızlı çözüm yöntemleri de bulundu. En popüler çözüm yöntemi olan Fridrich Yöntemi, Jessica Fridrich tarafından bulunmuştur ve bilinen başka bir çözümü ise Lars Petrus geliştirmiştir.

Rubik Küpü’nün çözümlemeleri genel olarak algoritmalardan oluşur. Bunlar belirli bir hedefe yönelik yapılan döndürme hareketleridir. Örneğin; bir algoritma yöntemi diğer küpçükleri olduğu yerde bırakırken, başka bir üç köşe küpçüğün yerini değiştirir.

Üç köşe küpçüğü, diğer küpçüklerin yerini değiştirmeden hareket ettirmek için kullanılan F2U’R’LF2RL’U’F2 algoritma yöntemi şudur:
Ön yüzü 180° çevir,
Üst yüzü saat yönünün tersine 90° çevir,
Sağ yüzü saat yönünün tersine 90° çevir,
Sol yüzü saat yönünde 90° çevir,
Ön yüzü 180° çevir,
Sağ yüzü saat yönünde 90° çevir,
Sol yüzü saat yönünün tersine 90° çevir,
Üst yüzü saat yönünün tersine 90° çevir.

Rubik Küp’ünün sihirli bulmacasını çözmek için, çözüm sırasına göre şekilleri resimler, animasyonlar veya video halinde verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir