Tombala: Yeni Yıl İçin Nostaljik Bir Oyun

Tombala Oyunu

Tombala Oyunu

Bu yılbaşında eskilere dönüp biraz nostalji yapmaya ne dersiniz? Şimdilerde artık pabucu dama atılmış gözükse de aslında tombalayla bütün bir aile eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

Bu oyunu ülkemizde genelde yılbaşında oynasak da aslında diğer ülkelerde insanların fazla para ödemeyerek ödüller kazanabilecekleri bir oyun olduğu için, pikniklerde, karnavallarda ve buna benzer etkinliklerde çokça oynanır.

İtalya’dan Minnesota’ya kadar… Hatta tombala dilimize İtalyanca adı “ tombola” dan geçmiştir. Tabi ki bu oyunun çeşitli varyasyonları da türemiştir. Mesela Avustralya’da et tombalası adıyla gece kulüplerinde, kazananlara et dolu tepsiler hediye edilir.

Eminim ki çoğu insan nasıl tombala oynanacağını bilir. Ama unutanlar ve bilmeyenler için hatırlatmakta fayda var.

Tombala Oyunu

Tombala Oyunu

Tombala torbadan numaralı taşlar çekilerek üzerinde numara yazılı kâğıtlarla oynanan bir şans oyunudur. 1’ den 90’ a kadar rakamların yazılı olduğu taşlar bir torbanın içine atılır.

Rakamların rastgele yazılı olduğu dikdörtgen biçimli kartlar oynayanlara 1 veya daha fazla sayıda dağıtılır. Bu kartlardaki sayılar genellikle üç satırdan oluşur.

Oyunda bir kişi tombala torbasını alır ve sırayla sayı çekmeye başlar. Torbadan çekilen her sayı yüksek sesle okunur ve eğer kartında bu numaraya sahip olan varsa numaranın üzeri küçük ve boş kâğıt parçasıyla kapatılır.

Bir kart üzerindeki bir satır tamamen kapatılırsa buna “birinci çinko” denir ve kişi isterse bunu yüksek sesle duyurur. İkinci sıra dolduğunda “ikinci çinko”, kâğıdın tamamındaki numaralar kapatılırsa ise “tombala” diye bağırılır.

Tombala diyen ilk kişinin kartı kontrol edilir ve varsa ödül verilir. Aynı anda tombala yapan kişiler ödülü paylaşır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir