Şirinler

Şirinler, Belçika’lı çizer Pierre Culliford’un 1958’de yarattığı bir çizgi romandır. 1981’de çizgi dizi olarak televizyonda gösterime giren Şirinler oldukça büyük ilgi görmüştür. Şirinler’e yaratıcısı tarafından verilen orjinal isim “Les Schtroumpfs” tur.
Yıllar boyu Türk kanallarında da yayınlanan Şirinler, Amerika Birleşik Devletleri dâhil birçok ülkede yüksek oranda izlenmesine rağmen yayından kaldırılmıştır.

2008 yılına geldiğimizde, Şirinler’in 50. yılı için kutlamalar yapılmıştır. Bu kutlamalar da bir açık arttırma kampanyası düzenlenmiştir ve gelen para UNICEF’e bağışlanmıştır.

2011 yılında uzun metrajlı animasyon film olarak vizyona giren Şirinler küçüklerin olduğu kadar büyüklerin de ilgisini çekmeyi başarmıştır.

Son zamanlar da Şirinler’in oyuncakları da yapılmaya ve piyasaya sürülmeye başlamıştır.

Oyuncak olarak kalmayıp çeşitli birçok eşyada da Şirinler kullanılmıştır.

(Duvar stickerleri, oyun çadırları, boyama kitapları, masalar, kalemler, defterler, yastıklar, puzzlelar, peluş oyuncaklar vb.)

Şirinler’e ait her şeyi çok seven çocuklar bu oyuncaklara ve eşyalara da oldukça merak salmışlardır.
Şirinler, Şirin köyünde mantarların içinde yaşayan küçük mavi yaratıklardır.

Beyaz kıyafet ve beyaz ayakkabı giyip, beyaz şapka takarlar. Kendi aralarında her zaman iyi anlaşırlar ve birbirlerine çok bağlıdırlar.

Beraber vakit geçirmekten çok zevk alırlar. Ancak Şirinler’i sevmeyen kötü kalpli Gargamel onlara hep tuzak kurar ve yakalamaya çalışır. Gargamel’e kedisi Azman yardım eder.

Şirinler her zaman zekâlarını kullanarak birlik olurlar ve Gargamel’in elinden kurtulurlar. Gargamel bu duruma çok sinir olur ve Şirinler’in peşini asla bırakmaz…

 

1 Comment

  1. leyla

    26 Eylül 2012 at 18:28

    isimleride olsa daha iyi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir