Oyun Hamurları ile Aşçılık

Oyun hamurlarının çocukların hem kas gelişiminde hem de zihinsel fonksiyonlarını geliştirmesi açısından oldukça önemli olduğu çeşitli araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Kullanımı son derece kolay olan oyun hamurları sadece çocuğunuzun yaratıcılığının sınırlarını denemesini sağlamakla kalmaz aynı zamanda bu hamurların değişik çeşitleri sayesinde aşçılık yeteneklerini de geliştirebilir!

Kız çocuklarının annelerini taklit ederek büyüdüğü hepimizin hakkında hemfikir olduğu bir gerçektir. Küçük kız çocuklarının annelerinden görerek yapmaya çalıştığı şeylerin listesi oldukça kabarıktır.

Bu aktivitelerin en çok karşılaşılanları arasında ev temizliğine yardım etmeye çalışarak etrafı daha da dağıtmaları, annenin makyaj malzemelerini çaktırmadan yürüterek kendilerini palyaçoya çevirmeleri, annenin topuklu ayakkabılarını ve abiye elbiselerini giyerek evin içinde dolaşmaları, oyuncak bebeklerine annelik yapmaları ve mutfak malzemeleriyle yemek yaparmış gibi davranmaları vardır.

Annelerinin etrafında birer “küçük anne” edasıyla dolaşan kız çocukları sempatik kelimesinin sözlükteki tanımlarından birisidir.

Peki bu anneyi taklit etme davranışının tehlikeli yönleri var mıdır? Şüphesiz ki hepimiz ev aletlerinin küçük çocuklar için ne kadar tehlikeli olabileceğinin farkındayız.

Örneğin yemek yapan annesine “yardım etmeye” çalışan çocuğun mutfak aletlerini kullanmaya çalışırken kendini incitmesi veya yaralanması ev kazalarının en çok rastlanan çeşitlerinden biridir.

Bundan kaçınmak ve çocuğunuzun yemek yapma hevesini kırmamak için oyun hamurlarını tercih edebilirsiniz. Bu alanda Play Doh un oyun hamuru setlerini tercih ederek bir taşla iki kuş vurabilirsiniz.

Play Doh Hamburger Partisi: Setin içinden çıkan 5 farklı renk oyun hamuru ve kalıplar bulunmaktadır.

Bu setler ile çocuğunuz hamburger köfteleri, marul, domates ve patates kızartmaları hazırlayarak kendisi ve aileniz için ufak bir hamburger partisi verebilir!

Play- Doh Hamburger Partisi

Play Doh Şeker Cafe: Setin içerisinde bulunan 4 renk oyun hamuru ve kalıplarla çocuğunuz istediği renklerde meyveli ve dondurmalı içecekler hazırlayarak evinizin favori tatlı üreticisi haline gelecek.
Play- Doh Şeker Cafe

Play- Doh Sandviç Seti Oyun Hamuru: 4 farklı parmak hamuru, 10`dan fazla kalıp ve temaya uygun 1 oyun örtüsü içeren bu setle çocuğunuz sandviç yapmanın tadını çıkartacak.

 

1 Comment

  1. Pingback: Oyun Hamurları…OyuncakDenizi Blog

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir