Montessori Eğitimi Nedir?

Tek başıma yapabilmem için bana yardım et. Ve nasıl yapıldığını bana göster. Bunu benim için yapma. Kendim yapabilirim, ve yapmak isterim.

Bana nasıl yapacağımı öğretirken sabret. Bu belki uzun sürebilir. Ve belki daha uzun zamana ihtiyacım var. Fakat bilmelisin ki birkaç deneme ile yapacağım şeyi başarmak isterim.

Hata yapabilme ihtimalimin olduğunu da düşünmelisin. Ama unutma ki ben sadece bu hatalarla gerçek manada bir şeyler öğrenebilirim.

Maria Montessori

 

Merhaba;

Bu sözler Maria Montessori’nin bakış açısıyla, bir çocuğa verilmesi gereken eğitimin en sade ve en açık şekliyle ifadesidir. Başlattığı eğitim sistemi, günümüzde eğitimcilerin, annelerin ve babaların en çok konuştuğu ve araştırdığı sistemdir. İtalya’nın ilk kadın doktoru olan Maria’nın kendi geliştirmiş olduğu eğitim felsefesidir aslında Montessori Eğitimi.

Ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlasa da 1906 yılından bu yana pek çok dünya ülkesinde uygulanmaktadır Montessori Eğitimi.

Başarısının altında yatan en büyük etken çocuk odaklı bir sistem olmasıdır.

Her çocuk farklıdır ve özeldir Maria Montessori’ye göre.

Öncelik çocukta kişiliğin oluşumu üzerinde durmaktır.

“Eğitimde metot değil, insan kişiliği göz önüne alınmalıdır” der en kısa özetle.

Özgür çocuklar için eğitim metodu olarak bilinen yöntemin temelinde;

Çocukların kendi kendilerine çalışabilecekleri, herhangi bir eğitmen (anne-baba-öğretmen)  müdahalesi gerektirmeyen, eğitim araçları ile bütün günlük aktiviteleri çevresinden az, hatta hiç yardım almadan yapabilecekleri bir çevre oluşturmak yatar.

Peki bu çocukların eğitim çevrelerinde ne çeşit Montessori Eğitim Araçları bulunur!!!

1-Duyu Araçları

Geleneksel eğitim sisteminde çocuklara resimler veya değişik nesnelerle öğretilen duyu kavramları Montessori Eğitiminde somut elle tutulur nesnelerle verilir. Çünkü çocuk elleriyle dokunarak öğrenir.

Çevresini tanımlamaya yarayan bu nesneler tamamen çocuğun duyularına hitap eder. Kalın-ince, uzun-kısa, büyük-küçük gibi algıları öğreten işlevsel araçlar çocuğun matematiğe hazırlanmasına ve hacim kavramının da yerleşmesine yardımcı olur.

2-Matematik Araçları

Tamamen soyut bir bilgi dalı olan matematiği somut hale getirip çocuğun eline veren son derece zarif bir dehadır Montessori Eğitimi. Kullandığı araçlar, rahatça anlaşılabilen ve yalın araçlardır.

İlk deneyimlerini zevkli ve rahat bir şekilde yapan çocuklar artık matematikten korkmaz. Bu araçlar matematiksel olguları ve sayıları anlatan nesnelerdir.

Matematiksel bilgiyi birbirini takip ederek sanki bir duvarı oluşturan tuğlalar gibi çocuğa iletirler.

Matematik gereçleri onların için her daim ilgi çekici gereçler olmuştur. Çocuk bu araçlarla doğru işlem yapmayı değil matematiğin mekanizmasını öğrenir.

3-Okur-Yazarlık

Ayrı bir dünyadır okuyup yazmak. Pek çok çocuk oyun oynamak yerine okumayı tercih eder.

Montessori Eğitiminde önce sesleri tanır çocuklar sonra bu seslerin ifade ettiği harfleri.

Çünkü dil insanın kendini ifade edebileceği en önemli beceri sanatıdır.

Yine somut araçlar kullanılır. Çocuğa aktif olmasını sağlayacak araç ve gereçler verilir. Okumayı ve okuduğunu anlamayı öğrenir öğrenmez eline metinler verilir.

4-Kültür Araçları

Çevreye karşı algının daha çabuk gelişmesini sağlayacak olan tarih, coğrafya ve biyoloji bilgileri Montessori Eğitiminde son derece önemlidir.

Kişisel dünya görüşünü oluşturan çocuk bu kavramları zorlanmadan öğrenirse doğayı korumayı ve yaşayan diğer canlılara karşı sorumluluğunu hisseder.

Sanat çocuğun kendini içinden geldiği gibi ifade etmesine imkan tanır. Ortaya çıkacak eser değil çocuğun bu deneyimi yaşamasıdır asıl amaç.

Şekil ve renk kavramlarının da işlendiği bu araçlarla çocuğun erken yaşta güzellik algısının oluşması sağlanır.

5-Günlük Hayat Araçları

Çocuğa çevre düzenini, el ve göz koordinasyonunu, dikkatini toplama ve yoğunlaşma becerisini kazandırmayı hedefleyen araçlardır.

Gerçek hayatta dokunulmasına izin verilmeyen bu araçlar ( çay fincanı, süpürge, demlik..) ile istedikleri gibi uğraşmalarına izin verir Montessori Eğitimi. Günlük hayata dair etkinlikler çok önemlidir bu eğitimde.

Çocuğa kendi aracını seçmeyi,  bir düzende çalışmayı ve toplamayı öğretir.

Montessori Eğitimi çocuğa kişiliğini oluşturması için özgürlük tanımayı ilke edinen, gelişim sürecini tamamen destekleyen, çocuğun kendine ait bir onuru olduğunu ve sosyalleşmesinin ciddiye alınması gerektiğini savunan kişiye özgü çok başarılı bir eğitim sistemidir.

6-Montessori Oyuncakları

Montessori eğitim sisteminde her türlü materyal oyunlarda kullanılabilir. Çocuklar onların yaratıcılığını geliştiren oyunlarda herhangi bir çubukla, topla veya bir ip parçasıyla bile oyunlar oynayabilirler.

Ama günümüzde evlerde bu tür malzemeleri bulmak yeterince kolay değil, çalışan ebeveynlerin çocuklarına yeterince zaman ayıramamasından dolayı çocuklar kendi başlarına oynamak zorunda kalırlar.

Özellikle küçük yaşlarda ve okul öncesi dönemde annelerin çocuklarıyla oyunlara katılmasını tavsiye ediyoruz. Anneler bebeklerine nasıl yapmaları gerektiğini göstererek onlara doğruyu öğretirler.

Eğer sizin de evinizde bu tür malzemeler bulunmuyorsa sizin için hazırladığımız Montessori Oyuncakları çeşitlerini inceleyebilirsiniz.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir