Lego: Oyuncaktan Sanat Yaratmak- 2

Lego Kaplumbağa

Lego Kaplumbağa

Peki legolar sadece çocuklara mı hitap ediyor? Tabi ki hayır. Çocukluktan kalan tutku ve Lego’nun dünya çapında bir marka olması bu küçük parçalardan oluşan evreni her yaştan bireye hitap eder hale getirdi. Dünyanın her köşesinde düzenlenen yarışmalar bir yana, legolarla ünlü yapıların inşa edilmesi günümüzde bir sanat haline geldi.

Bunlara örnek olarak Roma’nın simgelerinden biri olan Kolezyum’u gösterebiliriz.

Roma'nın simgelerinden Kolezyum

 

Veya Paris’in gözbebeği Eyfel Kulesi:)

Paris- Eyfel Kulesi

Paris- Eyfel Kulesi

Lego çılgınlığı sadece ünlü yapılarla kalmıyor, dünyanın dört bir köşesinde bu “sanat”ı icra eden sanatçı bulunmakta.

Lego’nun sponsor olduğu bu sanatçılar, eserlerini çeşitli platformlarda sergileyerek çocukluklarında içine girdikleri lego dünyasından çıkmanın kendileri için neredeyse imkansız olduğunu, bu yüzden lego parçalarıyla heykeller yaratarak legonun sadece çocuklara hitap etmediğini hepimize kanıtlamış oluyorlar.

Legodan yapılmış insan heykeli

Legodan yapılmış insan heykeli

Peki nasıl oluyor da Lego dünyanın her yerine ulaşabiliyor? Bu sorunun cevabı son derece basit: Dünyanın çeşitli bölgelerinde hizmet veren Lego Land(Türkçesi: Lego Ülkesi) şubeleri ile.

Bu “Lego Ülkeleri”nde oyun parklarından marketlere, ATM makinelerinden otellere kadar her şey bulunmakta. Yılın belli zamanlarına özel aktiviteleri bulunan Lego Landler her yıl binlerce ziyaretçi çekiyor.

Lego Land- Almanya

Lego Land- Almanya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir