“Eğer uslu bir çocuk olursanız…

…belki bir gün Şirinler’i bile görebilirsiniz…” diyerek başlardı çizgi film.

Büyük küçük, her yaştan insanın sevgisini kazanmış ve ekran başına kitlemiş bir çizgi filmdi Şirinler.

Dedelerimiz bile oturup bizimle Gargamel’in Şirinler’le uğraşmasını, Şirin Baba’nın yaptığı sihirleri, Gözlüklü Şirin’in sevimli gevezeliklerini izlerlerdi.

Şirinler

Şirinler

Şirinler, aslında yoluna çizgi roman olarak çıkmış ve zaman içinde çizgi filmi de çekilmiş ve oyuncak olarak üretilmiş.

Belçikalı çizer Pierre Culliford tarafından ortaya konulan bu karakterler, 1958’de çizildi ve 1981 yılında da televizyonda çizgi film olarak gösterime girdi. Birçok ülkede uzun yıllar boyu gösterimde kaldı ve çok sevildi.

Şirinler

Şirinler

Şirin Baba

Şirin Baba

 

Şirin Baba, kırmızı şapka takan tek Şirin’di ve köyün lideriydi. Her şey ona sorulur, zor durumda kaldıkları zaman ondan yardım isterlerdi.

 

 

 

 

Şirine

Şirine

 

Şirine, Şirinler Köyü’nün tek kızıydı ve Gargamel tarafından Şirinler’i yakalayabilmek amacıyla yapılmıştı ancak Şirin Baba onu sihirledi ve o da Şirinler Köyü’nün bir sakini oldu.

 

 

 

 

Gargamel ve Azman

Gargamel ve Azman

 

Gargamel ve kedisi Azman, Şirinler’i yakalamak için yapmadığı numara kalmamasına rağmen, yine de bir tanesini bile ele geçirememişti. Çünkü Gargamel kötüydü, ve iyiler her zaman kazanırdı.

 

 

 

 

Usta Şirin

Usta Şirin

 

Usta Şirin, köyün her türlü tamirat işlerine bakan Şirin’di. Yaptığı icatlar ile Şirinler’in hayatını kolaylaştırmaya çalışırdı.

 

 

 

 

Gözlüklü Şirin

Gözlüklü Şirin

 

Gözlüklü Şirin, izleyen kimsenin unutamayacağı karakterlerden biriydi. Geveze, çok bilmiş bir Şirin olan Gözlüklü, ne zaman bir şeyler anlatmaya kalksa konuşması bitmeden kendini köyün dışında bulurdu.

 

 

 

İlginizi çekebilecek çocuk kitapları kategorisini incelemek için!!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir