Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuğunuz tuvalet eğitimine hazır mı?

Tuvalet alışkanlığının kazandırılabilmesi için çocuğun hazır olması çok önemlidir. Eğer çocuğunuz yürüyebiliyor ve kısa süreli oturabiliyorsa,  2 saat boyunca altını ıslatmıyorsa, tuvaletinin geldiğini  gösterebiliyor veya ifade ediyorsa,  özellikle bez giymekten rahatsız oluyorsa ve basit kıyafetlerini kendi kendine çıkarabiliyorsa onun tuvalet eğitimine artık hazır olduğunu düşünebiliriz.

Ancak anne ve babaların bu süreçte sabırlı ve anlayışlı olması çok önemlidir.

Çocuğa tuvalet kullanmayı öğretmek uzun sürebilir sizlerin yapıcı ve olumlu olmanız çok önemlidir.

Çocuğa karşı hiçbirzaman sert bir tavır içinde bulunmamalı ona kızmamalı onu zorlamamalısınız. Tuvalet eğitimine başlamak için belli bir yaş aralığı yoktur.

12 aydan küçük çocuklar idrar ve dışkısını kontrol edemez bunu takip eden 6 ay içinde biraz gelişir. Çocuklar genellikle 18-24 aylık olduklarında artık altları ıslak gezmek istemediklerini belli ederler,  bu da onların tuvalet eğitiminin başlaması gerektiğini gösterir.

Bazı çocuklarda ise 30 aylık olana kadar beklemek gerekebilir.Kız çocuklarında bu eğitim 33 aylık olduklarında,  erkek çocuklarında ise 37 aylık olduklarında tamamlanmış olur.

Sakın unutmayın eğer çocuğunuz istemiyor ve direniyorsa bekleyin ve sabredin, ısrarcı olmayın. Bu çocuğunuzun tuvalet eğitimi için süreye ihtiyacı olduğunu gösterir.

Unutmayın ısrarcı tavrınız çocuğun eğitimini geriletip durumu  travmatik bir hale sokabilir.

Tuvalet eğitimi çocuğun başkasının yardımına ihtiyaç duymadan kendi kendine yapabileceği bir beceri olduğu gibi korku seviyesini de azaltarak artık bireysel olduğunu gösterebildiği ilk deneyimdir.

Tuvalet eğitimine nasıl başlanır?

Çocuğunuza kendi başına oturabileceği,  ayaklarını rahatça yere değdirebileceği bir lazımlık alın.

Çünkü bazı çocuklar içine düşmekten korkarlar,  ayakları yere değince kendilerini daha rahat hissederler. Lazımlığın kendine ait olduğunu bilsin.

Önüne  sevdiği bir oyuncak koyun.  İlk zamanlar kıyafetleriyle oturmasına izin verin böylece yadırgamayacak ve daha çabuk alışmasını da sağlayacaksınız.

Lazımlığı mümkün olduğunca yakınına yerleştirin. Oyun oynadığı alan veya televizyon karşısı olabilir.Lazımlık göz önünde olsun ki istediği zaman oturabileceğini anlasın.

Eğer çocuğunuz oturmayı reddediyorsa ısrarcı olmayın daha sonra tekrar baştan deneyin. Çocuğunuza çişi veya kakası geldiğinde size haber vermesini söyleyin.

Genellikle bezine yaptıktan sonra size haber verecektir. Onu bunu size söylediği için ödüllendirin sözlü olarak- aferin –diyebilirsiniz, bundan sonra tuvaletini yapmadan önce size haber vermesini söyleyin.

Çocuklar  tuvaletini yapmadan önce ıkınma gibi sesler çıkarır veya yere çöker, çocuğunuzu izleyin ve bu zamanın tuvalete gitme zamanı olduğunu söyleyin.

Bezine kaka yapmaya başladığı zaman bezini açıp dışkılarının oturağa dökülmesini sağlayın ve oturağa oturtun. Böylece oturağın ne işe yaradığını anlayacaktır.

Lazımlığa sık sık oturtmayın,  ilk uyandığında da oturtmayın  -huysuz olacaktır- direniyorsa da oturtmayın,  böylece çocuğunuzun oturak deneyiminden sıkılmasını engellemiş olursunuz.

Bu yaşta çocuklar meraklı olur dışkısıyla oynamak isteyebilir,  hiç kızmadan yumuşak bir dille oynanacak birşey olmadığını ona anlatın.

Çocuğa kakasından veya çişinden nefret ettirecek kelimeler söylemeyin  ( ay ne pis, eee kaka ) gibi. Tam tersine -aferin çişini yaptın,  sifonu da çekelim güle güle diyelim-  gibi övgülü ve teşvik edici sözler söyleyin.

Çocuk  örnek bir birey olarak anne ve babayı da gözlemlemek isteyebilirler bu durumda çocuğunda içeri girmesine izin verilmesi onlara tuvalet eğitimini kavrama konusunda yardımcı olacaktır.

Anne babasının tuvaleti kullandığını görmek çocukta aynı şeyi yapma isteğine yol açacaktır. Bırakın sizle birlikte tuvalete girsin, sifon çekerek oynasın..

Tuvalet alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Belli bir zaman çizelgesinde onu tuvalete götürmek bu alışkanlığı kazanmasında daha etkili olacaktır.

Sabah uyandığında hemen lazımlığa oturtmayın önce onunla konuşan,  oyunlar oynayın ve 20-25 dakika sonra lazımlığa oturtun.

Tuvalet zamanını mutlaka eğlenceli hale getirin. Örneğin kitap okuyun, okurken eğlenmesini sağlayın doğal davranın.

Oturup başında beklerseniz çocukta siz de gerilebilirsiniz. Günboyunca da belli bir düzen içersinde çocuğunuzu gözlemleyerek 2-3 saatte bir çocuğunuzu tuvalete götürün 5 dakika oturmasına izin verin.

Oynadığı alana yakın bir yere lazımlığını yerleştirin.Bezini tekrar takmak isteyebilir olumsuz davranmayın tam tersine bezini takın ama bu işi banyoda yapmasını söyleyin. Bu onu banyoya götürmenize yardımcı olacak ve size güvenecektir.

Böyece çocuğunuzu bezine değilde tuvalete yapması konusunda daha kolay ikna edebilirsiniz. Klozete oturmasına yardımcı olun ve övücü sözler söyleyerek çocuğunuza sarılın.  Sürekli tuvalete götürerek bir çocuğa tuvalet alışkanlığı kazandıramazsınız, kendini hazır hissettiği zaman eğitime başlayacağınız zamandır.

Siz ona sadece nereye ve nasıl  yapılacağını öğretebilirsiniz. Zorla verilen eğitimlerde özellikle dışkılama çok ciddi fiziksel rahatsızlıklara sebep olur.

Günlerce tutulan dışkı makatta kanamalara ve çatlaklara yol açar. Bu yüzden çocuğa baskı yapmayın bu onun gelişimini de olumsuz yönde etkiler.

Bu arada basit temizlik kurallarını da çocuğunuza aşılayın. Her tuvaletten sonra ellerini yıkatın. Dışkı ve idrar gibi atıkların ne olduğunu çocuğunuza anlatmaya çalışın. Bazı çocuklar bu atıkların vücudunun bir parçası olduğunu zannedip benimseyip sifon çekildiğinde kaybolmasından korkarlar. Sifonu çocuğunuzun çekmesini sağlayın böylece kontrolün tamamen kendinde olduğunu anlayacak korkusunu yenecek ve özgüveni gelişecektir. Tuvalet kullanmayı yeni öğrenen çocuklar için özel olarak üretilmiş külotlardan kullanmaya çalışın. Bu sayede çocuk bezden kurtulduğu için sevinecek, gururlanacak ve anne babası ona güvendiği için sorumluluk alacaktır. Tuvalet ihtiyacını giderdiği her vakitte sabunla suyla oynamasına izin verin. Suyla oynamayı sevmeyen çocuk yoktur. Bu sayede tuvalet eğitimi de eğlenceli bir hale dönüşecektir.  Bu arada her şeye hazırlıklı olun zira tuvalet alışkanlığı kazanmak bazen aylar sürebilir. Çocuğunuzun mesane ve bağırsak kaslarını gevşetmeyi öğrenmesi zaman alacağı için ufak tefek kazalar sizi karamsarlığa düşürmesin.

Gündüz tuvalet alışkanlığı tamamen kazanıldıktan sonra gece eğitimine başlanabilir. Yatmadan önce çocuğa sıvı vermeyin, tuvaleti olup olmadığını sorun,  1-2 saatte bir tuvalete götürün. Gece çişi geldiğinde size seslenmesini söyleyin, lazımlığını yatağının yanına da koyabilirsiniz.  Bez bağlamak yerine havlulu külotlar kullanabilirsiniz böylece kafası daha az karışır. Mutlaka kazalar yaşanabilir ona bunun bir kaza olduğunu , bilerek yapmadığını anlatın ve kuru uyandığı her sabah için ödüllendirin. Gündüz tuvalet kullanma alışkanlığı tamam olsada, gece ıslatmaları 5-6 yaşa kadar devam edebilir. Sürekli altını ıslatan bir çocukta ise psikolojik veya fizyolojik sorunlar olabileceği göz önünde bulundurularak mutlaka uzman bir hekimden yardım istenmelidir.

 

Tüm bunları yaparken çocuğunuzun kişiliğinin eğitimini etkileyeceğini unutmayın. Yapmak istemediği bir şey için zorlamayın, başarısız olduğu zaman asla cezalandırmayın,  acele etmeyin. Unutmayın gelişim hızı her çocukta farklıdır, eğitimin her aşamasında onu övün ve takdir edin.

Hem zaman hem ilgi isteyen bu süreç aceleye getirilmeden yapılmalıdır. Çocuk uzun süredir sahip olduğu bir alışkanlığı değiştireceği için adaptasyon sürecine karşı saygılı ve anlayışlı olmalısınız. Tuvalet eğitimi de konuşma, emekleme, ve yürüme  gibi  gelişimsel bir basamaktır. Ne çok geç kalmalı ne de erken başlamalıdır.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir