Bir Varmış Bir Yokmuş ve Bir Uyuyan Güzel Varmış

Uyuyan Güzel

Uyuyan Güzel

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde çok uzaktaki bir ülkede çok mutlu bir krallık varmış. Kral ve Kraliçe çok iyi kalpli insanlarmış. Bütün halk onları çok severmiş.

Ülkede herkes mutlu mesut huzur içinde yaşarlarmış. Kraliçenin en çok istediği şey anne olmakmış. Bu dileği gerçek olmuş ve bir gün çok güzel bir prenses dünyaya getirmiş.

Kral prensesin doğum günü şerefine çok büyük bir şenlik düzenlemek istemiş. Bu şenliğe ülkedeki bütün insanlar ve periler davet edilmiş. Periler bebek prensesin etrafını sararak ona hediyelerini sunmuşlar 1. Peri ona güzellik sunmuş 2. Peri sağlık 3. Peri ise müzik yeteneği vermiş.

Fakat kral ve kraliçenin davet etmeyi unuttuğu kötü kalpli peri gizlice şölene katılmış. Ve davet edilmediği için kızan peri şöyle demiş “ Prenses 18 yaşına geldiğinde eline iğne batacak ve ölecek.” Kötü peri kaybolduktan sonra kraliçe ağlamaya başlamış. Hediyesini vermeyen son peri ölüm yerine bunu 100 yıllık bir uykuya çevirmiş.

Kral’ın her türlü önlemlerine rağmen prenses 18 yaşına bastığı gün sarayda gizlice gezerken iğne eline batmış ve prensesin 100 yıllık uykusu başlamış.

Uykuyu hediye eden peri, tüm saray halkının prensesle birlikte 100 yıllık uykuya dalmasını sağlamış ve onları dış dünyadan korumak için sarayın etrafını sarmaşıklarla sarmış. Prensesin ve saray halkının yüz yıllık uykusunu bozabilecek tek şey; bir prensin öpücüğüymüş.

Birçok ülkenin prensi saraya ulaşmayı denemiş ama başarılı olamamış. Ancak en sonunda bir prens kendi ülkesinden buraya gelmiş, elinde kılıcı ve cesaretiyle sarmaşıkları kesmiş. Sonunda saraya ulaşarak Uyuyan Güzel ile buluşmuş.

Alnına kondurduğu bir öpücükle büyüyü bozmuş ve saray da derin uykusundan uyanmış. Prens ve prenses evlenmiş mutlu mesut yaşamışlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir