Bebekler Ne Zaman Emekler?

Dünyayı keşfe başlama

Bebeğiniz artık emekliyor. Kucakta taşınmak istemeyen, karyolasında ki hayatından çoktan sıkılmış olan bebeğiniz emekleyerek heyecanlı ve değişik bir serüvene başlıyor.

Ellerini ve dizlerini kullanarak yeni bir hareketliliğe başlayacak, bu yeni hareketlilik ona yepyeni ve sürprizlerle dolu bir dünyanın kapısını açacak.

Bebeğiniz ne zaman emeklemeye başlar?

Elleri ve dizleri üzerinde durmaya, ileri ve geriye doğru sallanmaya 6 aylıkken başlayacaktır.

Fakat bazı bebekler emeklemeyi tercih etmeyebilirler, onun yerine karın üstü kayarak ilerlemeyi, ayaklarını sürümeyi ya da dik olarak durmayı tercih ederler.

Bu sizi endişelendirmesin, önemli olan bebeğinizin kaslarının, etrafta kendi başına yürüyecek kadar güçlenmesine faydası olacak olan hareket yeteneklerini kazanmasıdır, hangi tarzda hareket ettiği önemli değildir.

Hareket gücünü dizlerinin üzerinde kendini ileriye doğru ittirerek keşfedecek ve bundan sonra hiç durmayacak yeni hareketler öğrenecektir.

Emekleme pozisyonunda bir kolu ile ona zıt yöndeki bacağını eş zamanlamayla nasıl kullanması gerektiğini öğrenecektir.

Emekleme ve Zihinsel Gelişim

Emekleme ve Zihinsel Gelişim

Bebeğinizin cesarete ve teşviğe ihtiyacı olabilir; dikkatini çekecek renklerde emekleme topu, müzikli sesli ve hareket ederek bebeğinizin ilgisini çekebilecek oyuncaklar koyabilirsiniz.

Hatta kendinizi koyun, kollarınızı açın ve size doğru gelmesini sağlayın. Ama yine de onun en büyük destekçisi siz olun. Bu zor süreçte sıkılmasını engelleyin ona cesaret verin.

Bebeğinizi emeklemeye teşvik edin fakat her bebek emekleyecek diye bir şart yoktur, bazı bebekler karınları üstünde hareket ederek veya ayağa kalkarak emekleme aşamasını atlatabilir, şaşırmayın:)

Dikkat bebek var!!!

Emeklemeye başlayan bebekler zamanlarının %41’ ini yerde geçirir. Sürekli hareket halindedirler, inanılmaz bir enerjiye sahiptirler ve çok hızlı öğrenirler.

Bir bebek günde ortalama 3198 emekleme adımı atar. Nesneleri ve değişik objeleri inceleme merakı daha da artar.

Bu da bebeğin zihinsel gelişimini etkiler. Ona hareket özgürlüğü tanıyın. Koltuklara tutunup kalkacak, kablolara ve prizlere ulaşmaya çalışacak, dolap kapılarını uzanacak, sandalyelerin altına girmeye çalışacaktır.

Anne ve babası olarak tehlikeleri önceden görmek ve önlem almak sizin görevinizdir.

Oyun parkını pencere ve kapılardan uzak bir yere koyun, sivri uçlu ve keskin kenarlı şeyleri, ağzına alabileceği küçük cisimleri kaldırın, içilebilecek zararlı içecekleri yüksek yerlere koyun, ilaçları kitli bir dolaba kaldırın.

Emeklediği alanları temiz tutun. Her şeyden önemlisi emekleme süreci boyunca çok dikkatli olun ve neyle oynadığından haberdar olun. Bahçeli bir eviniz varsa mutlaka gölet veya havuzlara korkuluk taktırın.

Bahçede emekleyen bir bebek otlara ve taşlara merak saracaktır dokunmasına izin verin ama ağzına götürebileceği tehlikesine karşı tetikte olun ve elinden alın.

Unutmayın her bebek farklıdır ve farklı gelişir. Çocuğunuz 1 yaşına gelmiş ve hala hiçbir hareket özelliği gösteremiyor, kol ve bacaklarını düzenli şekilde kullanamıyorsa doktorunuza başvurun.

Artık bebeğiniz başarı duygusunun tadına vardı. Bu güvenle birlikte koca dünyayı keşfe çıkmasına kimse engel olamayacak.

Küçük gezginimizin yapacağı seyahatte keşfedilecek o kadar çok şey var ki. Haydi siz de bebeğinizin bu yeni serüveninin tadını çıkarın.

O emeklerken keşfettiği her şeyde, duyduğu heyecanın ve yaşadığı sevincin tanığı olun.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir