Bebek Oyuncakları 11. Ay

11 Ay Bebek Oyuncak

Takdir edilmek birçok insan için değerli ve tadılmayı istenen bir duygudur. Bebeğiniz de artık bu duygu içerisinde yar alarak yakınlarından bu sözleri duymaya hazırdır.

Bebeğiniz gelişimi ile gelişen zekasal fonksiyonları içerisinde artık takdir edilme duygusunun da tatmini söz konusudur.

Bu süreçte bebeğiniz ile iletişim kurduğunuzda hoşunuza giden veya ilk kez yaptığı birçok hareketi takdir ederek ödüllendirerek hem özgüven oluşmasında hem de cesaretlenmesinde yardımcı olursunuz.

Bebeğinizin gelişen kemik yapısı ve kasları ile yürümeye yönelik çalışmaları tüm hızıyla devam etmektedir.

Yürüme eylemi bebekten bebeğe değişim gösterse de 11 ay veya sonrasında bu sürecin gün geçtikçe hızlanacağını unutmayın. Bununla birlikte bebekler bu dönemlerinde özellikle yüksek yerlere tırmanmaya meğillidirler.

Merdivenler ise bebeklerin dikkatini çeken yerler arasında üst sıralardadır. Burada dikkat edilmesi gereken ilk şey, bebekler merdiven gibi yerlere tırmanabilir fakat inme konusunda daha gelişmedikleri için korkarak ağlayabilirler.

Bebekler hareketli ve enerjik olmalarını uyanık kaldıkları her an sizlere sergilerler. Yeni yeni yürümeye başlayan bir bebeğin arada sırada düşeceğini unutmayın. Bebeğinizin düşmesi ile ani ve sert tepkiler vermemeye özen gösterin.

Eğer bebeğin düşmesi ile ani ve sert tepkiler verecek olursanız bebeğiniz de olduğundan daha çok korkacak ve ağlayarak tepki verecektir.

11. ay ile birlikte bebeğinize alacağınız oyuncaklar hem hareket kapasitesini geliştirebilecek nitelikte olmalı hem de zihinsel gelişiminde de yardımcı olmalıdır.

Bebek refleksleri zaman içerisinde geliştiğini siz de süreç içerisinde gözlemlediniz ve bebeğinizin geliştirdiği özelliklere uygun oyuncak tercihleri bilinçli ve yardımcı olacaktır.

Örneğin gözü ile görüp algılayabileceği, elleri ile tutup oynayabileceği oyuncaklar tercih edilmelidir. Oyuncak telefon veya benzeri eşyalar da bebeğinizin ilgisini çekebilir.

Bebeğinizin 11. ayı dışarıya çıkmaya müsait zamanlara denk geliyorsa, dışarıda oynayabileceği oyuncaklar da tercihleriniz arasında yer almalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir