1 Yaş Bebek Oyunları

Yeni doğan bebeğe oyuncak

Bebekler İçin Eğitici Oyuncak

Bebekler İçin Eğitici Oyuncak Tavsiyeleri

Dünyanın en güzel varlığı artık sizin kucağınızda. Bebeğinizi doğduğu andan itibaren çok sevecek ve bunu ona göstermek için her şeyi yapacaksınız. Anne ve baba oldunuz, çok uğraş isteyen bir sorumluluğunuz var artık!

Sürekli büyümekte olan bebeğinizle ilgili en önemli göreviniz onun gelişimi olmalıdır.

Oyuncaklar sayesinde eğlenerek öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

Bebeğinizin zihinsel ve fiziksel gelişimini desteklemekte rol oynayacak olan bu oyuncakları doğru seçmelisiniz.

İşitsel ve görsel duyulara yönelik oyuncaklar seçmeye özen gösterin.

Bebeğinizin hareketlerine dikkat edin ve hareketlerine uygun bebek oyuncakları alın.

Doğumdan itibaren bebek oyunları

Yeni doğan bebek zamanının çoğunu yatağında geçirir, bu durumda ona uygun oyuncakları yatağına asabilirsiniz. 

Görme duyuları yeni doğduğunda çok gelişmemiş olduğu için müzikli oyuncaklara yönelmenizi tavsiye ederiz. 0-1 yaş müzik çalan oyuncaklar bebeklerin ilgisini çekerek onları oyuna teşvik eder.

1 Aylık Bebek için Oyuncaklar

1 Aylık Bebek Oyuncakları

1 Aylık Bebek Oyuncakları ve Oyuncak Tavsiyeleri

Yeni doğan bebekler yumuşak sesli, hafif ritimli müziklerden hoşlanırlar.

Değişik renkte ve şekilde bebek çıngırakları, yatağının üzerine asılabilecek, sallanınca ses çıkaran puset oyuncakları, bebek dönenceleri, müzikli ve titreşimli ana kucakları ve bebek salıncakları 1 aylık bebeğinizin dikkatini çekecek ve onu sakinleştirecektir.

Bebek müzikleri çalan oyuncaklar da alabilirsiniz.

2 Aylık Bebek için Oyuncaklar

El ve kollarını daha çok hareket ettirdiği, göz kaslarının, boyun kaslarının geliştiği bir dönemdir. Parmaklarının ucuna oyuncak değdirildiğinde tutabilen veya ona uzanabilen bir bebektir artık.

Vücut kaslarını kullanabilmesi için oyun halısı, farklı dokuda peluş oyuncaklar, bebek dönenceleri, tutma becerisini geliştirmeye yönelik çıngıraklı ve dişlikli oyuncaklar 2 aylık bebeğinizin kaslarını kontrol etmesine yardımcı olacaktır.

3 Aylık Bebek için Oyuncaklar

Karnının üzerindeyken kafasını boynunun üzerinde dik tutabildiği, sesin geldiği yöne dönebildiği, bir nesneyi daha uzun daha dikkatli şekilde takip edebildiği bir dönemdedir artık bebeğiniz.

Çevresine karşı daha ilgilidir, gördüğü kişileri tanır ve tepki verir, ayaklarının üzerinde dik tutulduğunda vücudunun ağırlığını taşıyabilir.

Renkli ve sesli oyuncaklar, kavrayabileceği bebek dişlikleri, bebek oyun halısı, üç boyutlu renkli kitaplar, yumuşak oyuncak peluş bebekler ve hayvanlar 3 aylık bebeklere oyuncak olarak tavsiye edilebilir.

4 Aylık Bebek için Oyuncaklar

Bu aydaki bebekler çevresiyle etkileşimden hoşlanırlar. Onunla ilgilendiğinizde size gülücükler atar.

Bebeğinizle sık sık konuşun hatta ismiyle seslenin, böylece hem dil gelişimine hem de sosyal gelişimine hız kazandırmış olursunuz.

Eline sesli, renkli ve değişik dokuda nesneler verin. Artık tutma ve kavrama yeteneği geliştiği için kolaylıkla tutabilir ve bu sayede şekilleri de öğrenmeye başlar.

4 aylık bebeğe oyuncak alırken neden-sonuç ilişkisini kurmasına yardımcı olacak oyuncaklar alınmalıdır.

Daha karmaşık renkleri olan aktivite oyuncakları, hareket eden veya dönen oyuncaklar, yumuşak toplar, sesli kitaplar, 3 boyutlu kitaplar, çıngıraklar, dişlikler ve el kuklaları  4 aylık bebeğinizin dikkatini çekecek oyuncaklardır.

5 Aylık Bebek için Oyuncaklar

Bu ayda bebeğinizin kolları ve ayakları sürekli hareket halindedir, tekme atar, oyuncaklara vurmaya çalışır onu sıkar, hatta yavaş yavaş emekleme denemesi bile yapabilir. İlgi göstereceği bir oyuncak yakınına konduğunda onu almak için yuvarlanacak ve uzanacak.

Böylece kas grupları da çalışmaya başlayacak.5 aylık bebek duyma yeteneği oldukça gelişmiş bir dönemdedir sese doğru yönelebilir. Görme duyusu da oldukça yoğun olduğu için ona sesli ve ışıklı oyuncaklar, aynalı oyuncaklar, aktivite kitapları gibi oyuncaklar alarak gelişimine yardımcı olabilirsiniz.

Müzikli emekleme oyuncakları bebeklerin ilgisini çeker, onları takip etmeye çalışan bebekler böylece doğal olarak emeklemeye başlar.

Playskool emekleme arkadaşı, chicco emekleme oyuncakları, tanny müzikli topum gibi oyuncaklar bebeklerinize emekleme döneminde alabileceğiniz eğitici oyuncaklarıdır.

6 Aylık Bebek için Oyuncaklar

Eğitici Renkli Halkalar bebeğinizin el becerisini ve koordinasyonunu geliştirmeye yardımcı olur!

Eğitici Renkli Halkalar bebeğinizin el becerisini ve koordinasyonunu geliştirmeye yardımcı olur!

Bu yaşa yönelik bebekler el ve göz koordinasyonunu geliştirme çabasındadır.

İnce motor hareketlerine geçme zamanı da gelmiştir artık. Oyuncağını bir elinden diğerine geçirebilir yere düşürdüğünde arayabilir.

Hatta oyuncaklarını renklerine veya boylarına göre sınıflandırabilir.

6.ayındaki bebeğe yüksek sesle kitapta okuyabilirsiniz, bu onun iletişim kurabilme yeteneğini geliştirir.

Hareketten ve takipten çok hoşlanan bebeğinize emekleme oyuncakları, dizme oyuncakları, sesli ve üç boyutlu kitaplar, yumuşak toplar, renkli halkalar, sürtmeli arabalar, el göz koordinasyonu oyuncakları ve yutulacak küçüklükte parçaları olmayan bebekler alabilirsiniz.

7 Aylık Bebek için Oyuncaklar

Bebeğiniz artık desteksiz oturabiliyor. Geri geri hareket ediyor ve tutunarak ayakları üzerinde durabiliyor.

Seslere karşı daha duyarlı, hayır kelimesinin anlamını kavrıyor, kendi adını duyduğunda tepki veriyor.

Diş çıkarmaya da başlayan bebeğiniz kendi biberonunu tutar ve kendi kendini parmaklarıyla beslemeye çalışır.

7 aylık bebekler için oyuncak seçerken yerde oturarak oynayabileceği aktivite oyuncakları, emekleme oyuncakları, takip etme oyuncakları, içiçe geçen  kaplar, diş oyuncakları ve müzik aletleri tercih edilebilir.

8 Aylık Bebek için Oyuncaklar

Yürümenin bir önceki aşamasında olan bebeğiniz oyun alanını daha da genişletti. Sınırlar konulmasından hoşlanmayan bir bebek artık.

Oyuncağını kendi çekerek alabilir ve istemediği nesneleri kendi iterek uzaklaştırır. Hafızasını kullanır geçmiş olayları da rahatlıkla hatırlayabilir.

Küpleri üst üste dizin devirin ve bebeğinizin yeniden inşasını izleyin. 8 aylık bebeğe değişik şekiller öğrenecekleri tak çıkar oyuncakları, eşleştirme oyuncakları, aktivite masaları, bloklar ve küpler alınmalıdır.

9 Aylık Bebek için Oyuncaklar

Neden-sonuç ilişkisini öğrenmeye hazır olduğu bir dönemdedir bebeğiniz. Düğmeye basarsam gider, itersem düşer ve çevirirsem ışık yanar gibi basit olayları sunabilirsiniz.

Kişilik özellikleri de gelişmeye başlamıştır artık, insanlara gülebilir veya utanıp yüzünü saklayabilir. Merdiven çıkar, tırmanır, bir sandalyede rahatlıkla oturabilir.

9 aylık bir bebeğe hareketli oyuncaklar, konuşan kitaplar, yürüyen oyuncaklar, kol ve bacak kaslarını güçlendirecek emekleme oyuncakları ve banyo oyuncakları yürüteçler alınabilir.

10 Aylık Bebek için Oyuncaklar

Anne baba demeye başladı miniğiniz. Sözcükleri keşfediyor konuşmaya çabalıyor. 10 aylık bebeklerin çevresini taklit yeteneği oldukça gelişmiştir, dikkat çekmek için birtakım sesleri ve hareketleri tekrar tekrar yapar. Müziğe karşı mırıldanarak veya zıplayarak tepki verebilir.

10 aylık bebeğe yumuşak aktivite kitapları, sosyalleşmesine yardımcı evcilik oyuncakları, meslek oyuncakları ve müzik oyuncakları gibi eğitici oyuncaklar alabilirsiniz.

11 Aylık Bebek için Oyuncaklar

Tek başına adımlar atmaya çalıştığı bir dönemde bebeğiniz. Bakıma ve ilgiye ihtiyaç duysa da sizden bağımsız yürüyebilir, kalkabilir ve yemeğini yemek isteyebilir.

11 aylık bebekler dağıtıp tekrar toplamaktan, bir yerden başka bir yere taşımaktan hoşlanır. İtmeli oyuncaklar, çok tuşlu oyuncaklar, su oyuncakları,  büyük parçalı legolar ve sesli aktivite oyuncakları 11 aylık bebeğe alınabilir.

12 Aylık Bebek için Oyuncaklar

1 yaşında ki bebekler basit emirleri anlar ve uygular. Çok fazla kelime bilmese de söyleneni anlama yeteneği çok artmıştır. Herhangi bir şeye tutunmadan adımlar atar, meraklı bebeğiniz çekmeceleri karıştırır ve dağıtır.

Oldukça sosyalleşen bebeğiniz arkadaşıyla oynayabilir. Sayıları öğreten oyuncaklar, geometrik şekilleri öğreten oyuncaklar, harfleri öğreten oyuncaklar ve hayal gücünü geliştiren oyuncaklar 12 aylık bebeğe alınabilecek eğitici oyuncaklardır.

Artık fiziksel özgürlüğünü kazanmış bir bebek olduğu için hareketli, basit kumandalı oyuncaklar, kitaplar ve sök tak oyuncaklar bebeğinize uygundur.

 

1 Comment

  1. Eğitici Oyuncaklar

    27 Temmuz 2015 at 14:12

    Gerçekten detaylı ve çok güzel bir yazı olmuş tebrikler. Biz de Ay Dağıtım olarak Bursa’daki merkezimizde çocuklarımız için eğitici oyuncaklar üretmekteyiz. Aynı zamanda anaokulu kurulumu, anaokulu malzemeleri, anaokulu oyuncakları işleri de yaptığımız için 1 yaş oyuncakları ve 3 yaş oyuncakları konularında tecrübeliyiz. Sizleri ve sitenizin değerli misafirlerini de sitemize bekleriz.

    http://www.aydagitim.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir